O Tychach


Tychy to młode i prężnie rozwijające się miasto zlokalizowane na Śląsku, graniczące m.in z Katowicami, które w sposób niezwykle skuteczny pozyskuje środki unijne i staje się z roku na rok coraz atrakcyjniejsze pod każdym względem.

Tychy wczoraj...


Tychy powstały jako niewielka osada rolnicza w pobliżu średniowiecznego szlaku handlowego łączącego Oświęcim z Mikołowem. Pierwszy raz wzmiankowane były w dokumentach historycznych z 1467 roku. W XVII wieku były jedną z najzamożniejszych wsi powiatu pszczyńskiego. Od 1629 roku funkcjonował tutaj Browar Książęcy, uprawiano chmiel i jęczmień, hodowano ryby, rozwijało się rzemiosło i przemysł. We wzniesionym w połowie XVII wieku przez Promniców pałacu działał samodzielny urząd leśny. Do połowy XIX wieku Tychy były własnością kolejnych panów feudalnych, stojących na czele tzw. pszczyńskiego państwa stanowego. W 1870 roku zbudowano pierwszą linię kolejową łączącą Tychy z Katowicami i Szopienicami. 


To właśnie w Tychach w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku rozpoczęło się pierwsze Powstanie Śląskie zakończone opanowaniem wsi przez powstańców. Podczas Plebiscytu większość mieszkańców opowiedziała się za przynależnością do Polski. Wtedy to Tychy zaczęły się rozwijać i nabierać cech osady miejskiej. W okresie międzywojennym w ramach autonomicznego województwa śląskiego liczba ludności Tychów wzrosła do 11 tysięcy. W tym czasie powstały między innymi: szpital, remiza strażacka, poczta, szkoła, basen, kręgielnia oraz sieć sklepów i restauracji. 1 stycznia 1934 roku Tychy uzyskały prawa gminy miejskiej. 

Działania wojenne 1939 roku nie spowodowały większych zniszczeń, ponieważ główne walki prowadzone były na odcinku Mikołów - Wyry. W czasie działań wojennych i na skutek eksterminacji zginęło ponad 500 mieszkańców miasta.

Początek powojennej historii miasta to 4 października 1950 roku kiedy to Prezydium Rządu podjęło decyzję o budowie Nowych Tychów. Rok później miasto otrzymało prawa miejskie. Pierwsze osiedle powstało według projektu Tadeusza Teodorowicza - Todorowskiego, a następne były dziełem Kazimierza Wejcherta i Hanny Adamczewskiej - Wejchert. Rozbudowa Tychów była efektem planów stworzenia zaplecza mieszkaniowego dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Tychy miały się stać pierwszym i największym miastem w systemie satelitów aglomeracji górnośląskiej. Miasto rozwijało się bardzo dynamicznie stając się miejscem lokalizacji szeregu ważnych inwestycji również przemysłowych, dzięki czemu zostało czymś więcej niż bazą noclegową: zyskało status samodzielnego ośrodka miejskiego. 



Tychy dzisiaj...



BRAMA SŁOŃCA
Współczesne Tychy to miasto o którym każdy "coś" wie, chodź może nie zdawać sobie z tego sprawy. To tu produkuję się najpopularniejsze piwo w Polsce "Tyskie" oraz włoskie samochody marki "Fiat". Tu urodził się Ryszard Riedel.

W naszym mieście mieszka około 130 tyś mieszkańców.
Powierzchnia miasta wynosi 82 km2.



Tychy dzielą się na Stare i Nowe. Stare Tychy charakteryzują się niskimi kamieniczkami, urokliwymi placami oraz parkami. Nowe Tychy to twór dość surowy, gdyż odznacza się stosunkowo dużą ilością wysokich bloków z płyty. Mimo wszystko nie można odmówić tej części miasta atrakcyjności, w chwili obecnej władze ze wsparciem Unii Europejskiej sprawiają, że Nowe Tychy stają się symbolem nowoczesności czego doskonałym przykładem jest brama słońca.

LODOWISKO
Tychy to miasto sportu. Mamy nowoczesną hale sportową, lodowisko, ośrodek rekreacyjny Paprocany, pływalnie, boiska typu "Orlik", stadion miejski, nowoczesne boisko z podgrzewana murawą (wybudowane z wsparciem UE) i kilometry ścieżek rowerowych.

Tychy to miasto ekologii. Dzięki środkom z UE nasze miasto stało się prawie w całości "zielone", począwszy od nowoczesnej oczyszczalni ścieków i zakładu odpadów komunalnych, skończywszy na tym, że co chwila mamy możliwość spaceru w urokliwym parku. Tychy jako jedno z niewielu miast polski eksploatuje ekologiczne trolejbusy.

RYNEK
Tychy to miasto przyjazne mieszkańcom. Nowe osiedla, miejsca spotkań, imprezy plenerowe doskonała komunikacja miejska, przestrzenna architektura miasta to atrybuty, które sprzyjają życiu w tym miejscu.


Tychy to miasto przemysłu. Tychy są częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, znajduje się tu szereg zakładów i firm.
WKU


Tychy to miasto atrakcyjne wizualnie. Strategia termomodernizacji budynków wspierana przez UE przynosi zamierzone efekty. Kultura, edukacja, rozrywka również stoją na zadowalającym poziomie, a Fundusze Unijne sprawiają, że te i inne dziedziny anatomii miasta wyrastają na takie, których nie powstydziły by się kraje zachodniej europy.



(Publikacja została oparta na treści zawartej w serwisach: www.umtychy.pl, www.wikipedia.org, zdjęcia z www.wikipedia.org
Logotyp Tychy Dobre Miejsce dostarczony przez UM Tychy i wykorzystany za zgodą UM.
fotografia UM własna)